Edda a mindenem

Edda Edda Edda

Láttam a holdat a napot az égen,
Láttam a könnyeket az Ő szemében,
Láttam az arcát ahogyan elrohant,
Lassan megértettem miért boldogtalan,

Láttam az arcod láttam egy képen,
Láttalak téged Isten szemében.

Elmondom halkan csendben hogy mit akarok,
Elmondom halkan csendben hogy mi a titok,
Te vagy a lélektársam ó te vagy igen,
Ennyire egyszerű ez a nagy szerelem,
Elmondom majd.

Ne dobj el mindent ne mondd hogy kár volt,
Nem vagy már közel és nem vagy még távol,
Még minden bennünk van csak a jelen vádol,
Még nem ölt meg mindent a hétköznapi mámor.

Láttam az arcod láttam egy képen,
Láttalak téged Isten szemében.

Elmondom halkan csendben hogy mit akarok,
Elmondom halkan csendben hogy mi a titok,
Te vagy a lélektársam ó te vagy igen,
Ennyire egyszerű ó e nagy szerelem,
Elmondom majd.

Hiába kínál mást a féktelen élet,
Egyetlen pillanat és máris tovább lépek,
Csak az íze kell csak a villanás tüze csábít még,
Ami nélkül ami végül lehet így is a boldogság.

Elmondom halkan csendben hogy mit akarok,
Elmondom halkan csendben hogy mi a titok,
Te vagy a lélektársam ó te vagy igen,
Ennyire egyszerű ó e nagy szerelem,

Elmondom halkan csendben hogy mit akarok,
Elmondom halkan csendben hogy mi a titok,
Te vagy a lélektársam ó te vagy igen,
Ennyire egyszerű ó e nagy szerelem,
Elmondom majd.

Elmondom majd.

Elmondom majd. Ez a kedvenc zeném!!!! 2009-es év turnéprogramja Esztergomban veszi kezdetét. Roppant kis színpadon zsúfolódik a zenekar, viszonylag kis küzdőtéren a rajongók. A tavaszi turnéállomások közt ismét kiemelendő az Erzsébetligeti rendezvény, ahol óriási hangulatot varázsol a zenekar és a közönség a színházterembe. A turné közben készül a 30. lemez, melynek stúdiómunkálatai a fellépések alatt is folynak. A turnéállomások közt szerepel Felvidék, Erdély és természetesen a régi jól megszokott koncerthelyszínek. A cseszneki koncerten a technikusok már állítják a színpadot, mikor óriási felhőszakadás veszi kezdetét, sajnos a koncertet a terület használhatatlansága miatt el kell halasztani. Egerben szintén óriási felhőszakadás mellett a fedett színpad alatt tartják meg a koncertet, az eső ellenére zsúfolásig megtelik a szabadtéri színpad. A nézők közül az óriási felhőszakadás ellenére egy lélek sem távozik. Ősszel megjelenik az új nagylemez, "Átok és Áldás" címmel, melynek több dalát is játszotta már koncerteken a zenekar. A fogadtatás és a lemezkritika kiváló. A budapesti évzáróra a Sportkastélyban került sor. Szépszámú közönség előtt jól sikerült az évzáró, fantasztikus hangulat a közönség részéről, virtuóz játék a zenekar oldaláról.

Az új dobos, Hetényi Zoltán nem ismeretlen sem a zenekar sem a rajongók számára, hiszen egyrészt a 15. születésnapi koncerten hallható a játéka az „Álom" című dalban, másrészt Alapi István 1996-ban megjelent „Belső világ" című szólólemezen is Ő dobol. Az igazi bemutatkozásra a július 4-7-e között hatodik alkalommal megrendezésre kerülő, agárdi EDDA táborban kerül sor. Bár az első koncert elején néhányan még Donászy Tibi hiányát emlegetik, ami természetes, hiszen személyisége hozzá tartozott az EDDA Művekhez, Zoli (vagy ahogy Attila akkoriban hívta, - Kistigris) játéka és a koncert lendületében „elsütött" dobszólója bizonyítja, hogy profi zenész került a zenekarba. A tábor a megszokott koreográfia szerint zajlik, többek közt szépségverseny, beszélgetések, dedikálások, közös foci a program. A '96-os nyári turné egyik kiemelt állomása ezúttal is Siófok, ahol a siófoki strand ad helyszínt, az EDDÁ-n kívül még három előadó műsorának, Bornai Tibornak (KFT), Demjén Ferencnek és Somló Tamásnak. Az év utolsó koncert időpontja december 30. a helyszín a Petőfi Csarnok.

Az 1997-es év eleje 3 album előkészületeivel telik. Ezek egyike a júniusban megjelenő vadonatúj album az EDDA 20. (A másik két album, aminek a felvételei együtt folytak a 20-as lemezzel, az elkövetkező évben látnak napvilágot.) Az új album megjelenésének napján több órás dedikálást tart a zenekar a pesti Violin hanglemezboltban, s még aznap este élő TV műsor keretein belül riportot adnak a lemez megjelenése alkalmából. Hamarosan elkészül az új album „Te talán megértesz" című dalának videoklipje. Az album ismét lendületesre sikerül.

A lemez megjelenését követően elmarad a már megszokott budapesti lemezbemutató koncert, a stúdió munkát követően, szinte azonnal kezdetét veszi a nyári turné, melynek repertoárjában 5 új dal is szerepel („Át vagyunk vágva", „Te talán megértesz", „Vad éjszakák", „A sirály", „Kard-tánc"). Az agárdi tábor előtt egy héttel a zenekar Siófokon a Coca-Cola Beach House szabadtéri színpadán ad fergeteges koncertet, mintegy 6-8 ezer rajongó előtt. Az EDDÁ-sok VII. Országos Találkozójára július 3 - 6 között kerül sor. Szokás szerint a pénteki és a szombati koncert is tartogatott változatosságot a rajongók számára. A tábori programok mindegyike sikeresen lezajlott, az események sorát a vasárnapi tábortűz zárja. Az ősz újabb album megjelenését hozza, a '92-ben megjelent „EDDA - Lírák" folytatásaként, „Lírák II." címmel. A lemez a zenekar lírai nótáinak újra hangszerelt dalait tartalmazza. A kiadványon hallható többek között az „Elvarázsolt EDDA dalok" című albumon megjelent „Örökre fennmaradsz" című dal, valamint a Mester és Tanítványaival /Mester Tamás zenekara/ közösen felvett „Hazatérsz" című nóta. Az évzáró koncertjét a Körcsarnokban tartja a zenekar, melynek befogadó képessége megközelítőleg négyezer fő, viszont a koncertre mintegy hét- nyolcezer rajongó érkezik, ezért villámgyors szervező munkának köszönhetően aznap este két koncertre kerül sor, s mindkét koncert telt ház előtt zajlik. Az első koncertet a Magyar Televízió is rögzíti, az adásba került kb. 70 perc hűen adja vissza a bulin uralkodó hangulatot.

1998 áprilisában jelenik meg a zenekar első Angol nyelvű albuma, „Fire & Rain" címmel. Az újrahangszerelt és feljátszott dalok közt hallható a „Crazy Feeling" /"Ördögi kör"/, „Heven's Gate" /"Újra láttalak"/, vagy a „One-Way Ticket" /"Egyirányú út"/. Április 30-án a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán nyitó rendezvényeként lép fel az EDDA Művek.

A koncert lendületes műsorában szerepet kapnak az új album dalai is, ennek köszönhetően felcsendül például a koncerten rég nem játszott „Utolsó érintés" című szerzemény a rajongók óriási örömére. Az év során természetesen megfordul a zenekar a turné állomások közt szokásosnak mondható helyszíneken: Siófok, Csesznek, Agárd, ahol immáron az EDDÁSOK VIII. Országos Találkozóján kerülhet közvetlen kapcsolatba a TÁBOR és a Zenekar, Turbók János /Turbina/ vezényletével. Az év kuriózumának számított, hogy az EDDA Művek egy meghívás erejéig eleget tett az egyik kereskedelmi televízió kérésének, és fellépett a csatorna nagy nézettséggel futó Dáridó című produkcióban. Attila későbbiekben többször is fellépett önállóan a műsorban, megcsillantva énektudását, előadói képességét, óriási sikert aratva a műfaj kedvelőinek körében. Az év utolsó hónapjában jelenik meg „A legjobbak 88-98" című lemez, mely az elmúlt évtized dalaiból született válogatás album.

Az 1999-es év eleje stúdió munkákkal telik, melynek eredményeként májusban megjelenik a „Nekem nem kell más" című vadonatúj EDDA Művek album. Az új lemez új kiadó segítségével, az MI5 gondozásában kerül a boltokba. A kiadvány zenei érdekességei mellett külön kiemelkedik, hogy Attila, Zsolti és István mellett, Hetényi Zoltán, az „Ez más" című dalban zeneszerzőként debütál. A lemez változatossága mellett a zenészek külalaki változása is érzékelhető, hiszen valamennyien rövid hajjal és fehér ingben láthatók a borítón, fricskának szánva ezt a gombamód elszaporodó ún. „Egy slágeres" zenekarok felé, (melyek sem zeneileg, sem mondanivaló tekintetében maradandót alkotni nem tudtak, s mire a fiúk haja újra megnőtt már nem is emlékezett rájuk senki.) Az év folyamán az EDDA Művek újra számos koncertet ad országszerte. Megrendezésre kerül az EDDÁSOK IX. Országos Találkozója is, ahol a megrendezett szépségverseny győztese egy, a zenekar szponzora által felajánlott autót vihetett haza.

Az új album a koncerteken fantasztikus hangszerelésben szólal meg. Az év érdekessége volt, hogy az Agárdi mellett a gombaszögi „EDDA - Ifi tábor" is megrendezésre kerül, a felvidéki rajongók nagy örömére.

Az ezredforduló az EDDA művek 20. születésnapi koncertjének szervezésével zajlik. Eredetileg a születésnapi koncert 2000. február 12 lett volna, azonban a helyszínként megjelölt Budapest Sportcsarnok, 1999 decemberében egy szerencsétlen baleset során leégett. A szervezők így a 20. születésnapi koncert helyszínéül a Kisstadiont választják, az új időpont 2000. április 29., napra pontosan 5 évvel később, a fantasztikus hangulatúra sikerült 15. születésnaphoz képest. Az eredeti elképzelések szerint a közönség egyszerre láthatta volna színpadon az ŐS-EDDÁT, az ÚJ-EDDÁ-t és a jelenlegi felállásban játszó EDDA Műveket. Emberi tényezők miatt sajnos ez nem jött létre. Viszont a rajongók láthatták az Ős-Eddát, 2 dal erejéig visszatért Donászy Tibi, Csillag Endre /Csuka/, pedig igazi „Őrültként" gitározott Steve-vel egyetemben. A koncertről a TV2 felvételt készített és részben sugározta a csatornán. Az EDDÁSOK X. Oországos Találkozója sajnos nem sikerül olyan jól, mint az előző években. Ez egyrészt szervezési hibáknak, másrészt az első koncertnapi óriási viharnak is betudható. A második koncertnap azonban igazán jó hangulatúra sikerül Zsöci vendégszereplésével.

2001. első igazán kiemelkedő fellépése, május 5-én a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán rendezett koncert, ahol 10 év után Pethő Gábort láthatják a rajongók a basszusgitár mögött. A nagyon várt agárdi koncert ebben az évben elmarad a rossz időjárási körülményeknek köszönhetően. Szeptember 14-én viszont egy eddig páratlan EDDA Művek koncertre, s vele együtt egy rekord felállításra kerül sor Budapesten a Bókay-kertben.

A rendezvény során a zenekar 10 és fél órás, maratoni koncertet ad. Déli 12 órakor a „Lelkünkből" című dallal kezdetét veszi a „monstre" koncert. Az alapkoncepció szerint a zenészek 4 órán keresztül nem játszhatják el kétszer ugyanazt a dalt, valamint 2 dal közt, maximum 15 másodperc szünetet tarthatnak. A fellépést nehezíti a rendezvény során bekövetkezett, kétszeri áramszünet is, amit profi zenészekhez mérten természetesen megold a zenekar, eleinte Zoli dobszólója hivatott az áramszünetet áthidalni, majd valamennyi zenész csatlakozik hozzá, s amolyan törzsi ritmus alakul ki az eredeti szólóból. Természetesen a koncert során nagyon sok olyan dal elhangzik, ami nagyon rég vagy egyáltalán nem hangzott még el lemezre kerülése óta élő fellépés során. Az évet december 29-én a Petőfi Csarnokban, mintegy kétezer ember előtt zárja az EDDA Művek. Ezen az esetén felcsendül egy új dal, ami előrevetíteti az új album, az „Örökség" megjelenését.

2002. első fellépésének Budafok ad otthont, március 22-én, melyet május 4-én követ a Petőfi Csarnokbeli első budapesti koncert. Sajnos a rosszidő következtében a rendezvény a szabadtéri színpad helyett, a csarnokban megrendezésre. A rendezvény vendégzenekara a Kormorán együttes. Tóth Renátával (Renivel) Attila a koncert alatt duettet énekel. Az ismét lendületesre sikerült előadás keretein belül felhangzanak, olyan régebbi dalok is, mint a „Győzni fogunk", „A híd". Kunos halála óta első ízben játssza el a zenekar a „Szélvihart" és a készülődő új albumról is megszólal újabb két nóta, a „Kirakatváros", valamint „A világ közepén". Sajnos az év folyamán júliusban ismét elmarad az agárdi koncert, melyet augusztus 31-én tart meg a zenekar. Az évet ismét a Petőfi Csarnokban zárja az EDDA Művek, december 27-én óriási meglepetés bulival, mely során főként olyan dalokat játszanak, amiket eddig még koncerten nem adtak elő.

2003-as évben, már februárban koncert fellépésekkel kezdődik az év, így az új lemez felvételének stúdióba vonulására tavaszig kell várni. Négy év után, június 6-án megjelenik a legújabb EDDA Művek album, „Örökség" címmel. A lemezt a közönség először a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán tartott lemezbemutató koncert előtt vásárolhatta meg. Az új dalok fémesebben, rockosabban szólnak, az előző lemez dalaihoz képest, a közönség pedig óriási örömmel fogadja. Az év rengeteg fellépéssel, koncerttel telik július 19-én, immáron tízedik alkalommal lép fel a zenekar Cseszneken a vár alatti gyönyörű katlanban. Megközelítőleg 5000 ember nézi, hallgatja végig a műsort. Csíkszeredán a város főterén negyvenezer ember előtt játszik az EDDA Művek. Az év folyamán a Soproni Sörfesztivál rendezvényein is 2000-3000 ember hallgatja, tombolja végig a fellépéseket. December 5-én a Petőfi Csarnokban rendezi a zenekar az év végi budapesti koncertjét, a turnézárónak december 20-án Nyíradony ad otthont.

2004. március 12-én Tokajban indul az éves turné. Március 27-én Miskolcon az EDDA történetének miskolci indulására való tekintettel /1974/, óriási születésnapi koncertet tartanak olyannyira, hogy a jegyek, már elővételben elfogynak.

Az Egyetemi Csarnok zsúfolásig megtelik, előzenekarként a helyi fiatalokból álló Walles zenekar alapozza meg a hangulatot, majd az EDDA Művek „monstre" két és fél órás koncerttel teszi felejthetetlenné az estét. Az előadás alatt Attila színpadra szólítja Zsöcit, Buksit, Beély Katalint, valamint Halász József özvegyét és lányát. A nyár ismét nagyon sok fellépéssel zajlik, melyből kiemelendő a győri koncert, ahol a folyó egyik oldalán áll a közönség, a zenekar pedig a másik oldalon elhelyezett színpadon zenél, a mintegy negyvenezer embernek.

A nyári turné után szeptemberben egy rövid pihenő után kezdődik az őszi-téli turné, melyet december 4-én a Petőfi Csarnokban zárnak a fiúk, egy olyan koncerttel, mely kettő óra negyven percéből, két órán keresztül olyan dalok szólnak, melyek az 1985-ös időszak után íródtak. December 28-án Szombathelyen a LORD zenekar előtt, mintegy két órát játszik az EDDA Művek óriási hangulatban, majd 29-én Nyíregyházán tölti meg a Csarnokot, 30-án pedig Debrecenben a főtéren, rettenetes hidegben szabadtéri koncertet adnak turnézárásként, gázfűtők és reflektorok hőjét használva melegedésre. A téren a hideg ellenére is mintegy 7-8000 ember tapsol.

2005. első negyedévében a 27. album előkészületei zajlanak, majd április 29-én indul a zenekar egy 80 állomásos turnéra. Az új album április 30-án kerül a boltokba, „Isten az úton" címmel. A zenekar az első lemez kiadásától számított 25. születésnapját, ezúttal Miskolcon két napos rendezvény keretei közt tartja. Elsőként a banda életében a koncerteket a FullArts Kft. jóvoltából az interneten élőben is nézheti az, aki nem tud eljönni az eseményre. A nyári koncertek közül kiemelkedik az agárdi rendezvény, nagyszámú látogatottságával és két koncertnapjával. A második koncertnap Zsolti születésnapjával esik egybe, aznap mindenki láthatja, hogy Göme minden hangszeren kitűnően tud játszani. Zenésztársai nem győznek elégszer meghajolni tudása előtt. A cseszneki rendezvény immáron „monumentálissá" nőtte ki magát, rengeteg ember érkezik a „katlanba", fantasztikus hangulatot teremtve. Az ősszel megrendezésre kerülő Sláger Megapartyn, mintegy százezer ember előtt lépett fel az EDDA Művek. A rendezvényről koncert DVD és CD is készül. December 3-án tartja a zenekar a szokásos év végi budapesti koncertjét a Petőfi Csarnokban, ahol zsúfolásig megtelik a csarnok. A két és félórás koncert pedig igazi örömzenévé válik a közönség nagy boldogságára. December 29-én Sopron a turnézáró állomása. A legkevesebb, hogy kezdésként Attila beugrik a közönségbe a további történésekbe pedig a technikusoknak is nagy szerepük lesz: a húrokat leragasztják, mikrofon helyett banánt tesznek az állványra. A torony alatt a megszokott rohamsisak/gázálarc/puska triót, játékok helyettesítik, sőt, ekkor még a koncertmenedzser is berohan, és a kontroll ládákat tüzelőállásnak használva célozza az első sorokat, majd az éneklésbe is besegít. A csúcspont mégis a ráadás, „A kör" című dalt a technikusok adják elő, Alapi Steve pedig a közönségből csápol nekik. Igazi Rock 'n Roll hangulat alakul ki.

2006 év elején a zenekar kiadja a „Szerelem hullámhosszán" című albumát, melyen válogatott lírai dalok szerepelnek. Néhány dalt teljesen átdolgoztak, a többinek a hangszerelésén itt-ott változtattak egy keveset. A „Ma minden más" című szerzemény duett formájában született újjá, Keresztes Ildikó vendégszereplésével. A turné márciusban indul Mezőkövesden, ismét rengeteg változással az előző évi turnéprogramban szereplő dalokat illetően. Az év a turnézással telik, játszik a zenekar több magyarlakta településen: Felvidéken, Kárpátalján és egy koncert erejéig Horvátországban is.

2003 után újra fellépnek a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán, "A zene ünnepe" programsorozat részeként. Az évet a tapolcai „Rock fesztivál" rendezvényen zárja a zenekar.

2007-ben Székesfehérváron indul a turné, majd Szeged és Győr következik. A fellépéseken a dalok összeállítása koncertről koncertre változik. Érdekesség, hogy a koncerteket az a Gellért Tibor keveri, aki annak idején gitározott egy rövid ideig a zenekarban. A technikusok is fontos szerepet játszanak a turné nem egy állomásán, hiszen a Felvidéki turné második szakaszában és Agárdon is az Ő felkészültségüknek köszönhető, hogy a zenekar technikai gond nélkül végig játssza a koncerteket.

Az év hátralévő része viszonylag kevés fellépést hoz, viszont annál több próbát. December 22-én a Papp László Budapest Sportarénában tartja az EDDA Művek az év végi budapesti koncertjét, melynek címe: „Amíg él, el nem felejti..." A fellépés nagyon jól sikerül, a zenekar és a közönség félelmetes hangulatot teremt a patinás csarnok falai közt. A koncertről DVD formátumban multimédia anyag készül, melynek utómunkálataiban Csillag Endre /Csuka/ segédkezik.

2008 márciusában indul a turné a zenekar számára. Roppant feszített tempó, őr

Sziasztok szeretitek az eddát?  Ha szeretitek az Eddát akkor osszátok meg hogy többen jöjjenek az oldira!!!!!!!!!!!!!! 

 

edda rajongók figyeljetek lesznek Edda koncertek Budapesten Szexárdon ........... még 1 jo pár helyen!

 

Sziasztok megtuttatok az Eddárol valami érdekeset? én igen !!!!!!!  :)))

 

Sziasztok mesélek valamit az Eddárol!! 

 

 

 

Az Edda Művek Magyarország egyik leghíresebb rockegyüttese. Az együttes magva 1973-ban alakult Griff néven, majd 1974-től Edda néven folytatták (ezt tekintjük a zenekar születési évének a „miskolci időszámítás” szerint, valamint ez év szeptemberében lett Pataky Attila az énekes). 1977-ben került a zenekarba Slamovits István, akinek a zenéje meghatározta a zenekar hangzásvilágát. A klasszikus „bakancsos” felállás 1978 szeptemberére állt össze, amikor Zselencz László is a zenekar tagja lett. 1980-tól Edda Művek a nevük, és ezt tekintjük a zenekar születési évének „országosan”. A zenekar nevében a „művek” szó azt szimbolizálja, hogy az együttes Miskolcon, egy tipikus északkelet-magyarországi iparvárosban – az „acélvárosban” – kezdte pályafutását. A lemezeladást nézve Magyarország egyik legsikeresebb rockcsapata lett. Szinte valamennyi lemezük "bearanyozódott". Ők voltak az elsők, akiknek vidéki létükre sikerült megtörniük a fővárosi bandák egyeduralmát.  

A kezdetek [szerkesztés]
Egyetemi zenekarként indultak. 1973 lehetett - senki nem tudja pontosan a dátumot - amikor ketten-hárman pengetni kezdtek valamelyik kollégiumi szobában, a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen. Amikor a szoba már tele lett hallgatókkal a kollégium folyosóján folytatták, majd heti rendszerességgel az egyetem szomszédságában lévő Boci-bárban zenéltek. Az akkori elvárásoknak megfelelően főleg világhírű együttesek slágereit játszották. Népszerűségük hamar felfelé ívelt: bálokba, ötórai teákra, műsoros estekre hívták őket. Nem voltak hosszú távú terveik, mindössze az volt a céljuk, hogy az ösztöndíj mellé némi plusz jövedelmet szerezzenek. Ráadásul ezt a hobbijukkal, a zenéléssel tehették. Az alapító Halász József volt.
A névválasztás [szerkesztés]
Az egyetemre való bekerülése után Griff néven alapította meg az együttest. Néhány hónap elteltével azonban úgy tűnt, hogy nem volt szerencsés a névválasztás. Ebben az időben került a kezébe egy könyv, melynek a címe: EDDA-dalok. Megtetszett neki az Edda név, ez lett az új nevük. Ekkor már 1974-et írtak.
Edda névvel az óizlandi-germán irodalomnak két nagy fontosságú alkotását jelölik. Ezek mitológiai és hősi énekek, mondai dalok, de van köztük drámai párbeszéd és tanító darab is. A régebbi a verses Edda-dalok gyűjteménye, a másik az un. ifjabb Edda, melyet Gábor Ignác fordított magyarra.
A névválasztásból majdnem botrány lett, ugyanis a pártbizottságról „leszóltak”, hogy ezzel a névvel nem játszhatnak tovább, mivel Mussolini lányát is így hívták. A vita úgy ért véget, hogy bemutatták az Edda-dalok c. könyvet, s ettől kezdve minden rendben lett.
A korai évek [szerkesztés]
A kollégium pincéjét próbateremnek rendezték be, a felszerelés nagy részét az egyetemi KISZ szervezet kulturális bizottságától kapták.
A megalakulást követően számtalan tagcsere volt, melyek szinte nyomon követhetetlenek. Hamarosan énekesváltás következett, Fodor Attila (Foci) került a posztra, majd kiválásával - bevonult katonának - Pataky Attila. Nem sokkal később egy billentyűssel bővültek, Fancsik Zoltán személyében. Kis idő múlva Deák Ákos váltotta őt a billentyűknél. Bár a zenekar fellépéseit egyre többen látogatták, és már nem csak Miskolcon, hanem megyeszerte ismerték őket, a tagok továbbra is csak hobbijuknak tekintették a zenélést, az elsődleges cél a diploma megszerzése volt. Ez alól Pataky Attila volt a kivétel, aki a zenekarba kerülése után hamarosan húzóember lett a csapatban, és félbeszakadt sportpályafutása után élethivatásának tekintette a zenélést. Az ő biztatására a vidéki zenekarok közül az elsők között megszerezték az ORI-vizsgát, de még ekkor is hihetetlennek tűnt, hogy az Edda egyszer országosan ismert zenekar lehet. A vizsgával azonban az alapító tagok válaszút elé kerültek. A diplomához közeledve világossá vált, hogy nem bírják már a felgyorsult tempót, számukra véget ért az Edda. 1974 őszén Halász József hazaköltözött Zalaegerszegre, előtte átadta Pataky Attilának a zenekar vezetését és az Edda név tulajdonjogát.
1977-ig élénk zenészvándorlás volt az Eddánál. A zenekar tagjai voltak ebben az időszakban Szepcsik József (Sucu) dobos, Róna György basszusgitáros és Aranyosi György billentyűs. Attila mellett rövid ideig egy másik énekes, Darázs István is tagja volt a csapatnak. Miután Szepcsik Józsefről 1976 tavaszán kiderült, hogy halálos beteg, abbahagyta a dobolást. Helyére Pataky Attila visszahívta Zalaegerszegről Halász Józsefet, aki elfogadta a felkérést. Szepcsik József hamarosan meghalt, ez volt az első tragédia az Edda történetében. Nemsokára Halász Józsefről is kiderült, hogy nagyon beteg. Egy darabig még játszott betegen, aztán felállt a dobok mögül. 1980-ban, 29 éves korában hunyt el. Az Ő tiszteletére íródott később az „Emlékezni (egy régi jó barátra)” c. dal.
1977-ben kereste fel Attis Slamovits Istvánt, akinek épp akkor szűnt meg előző zenekara. Mindkettőjüknek határozott elképzelése volt, új útra lépnek, stílust váltanak, a rock felé fordulnak. A helyi bandákból kiválogatták a célnak legmegfelelőbb embereket, amolyan miskolci szupercsapatot hoztak létre.
Országos siker, majd feloszlás (1980–83) [szerkesztés]
A budapesti bemutatkozás először nem volt sikeres, de második nekifutásra már telt házas koncertet adtak. Első nagylemezük 1980 májusában jelent meg, és 250 000 példányban kelt el. A mai napig rendkívül népszerű, számai közül több sláger lett. Szerepeltek Almási Tamás Ballagás című filmjében, a második nagylemezük több száma filmzeneként is szerepel. A dorogi rockfesztiválon forgatták A pártfogolt című film egyes jeleneteit, melyben az Edda is kapott szerepet egy koncertbetét erejéig. Három nagylemezt adtak ki. A felállás stabilnak volt mondható, bár adódtak problémák (Barta Alfonz bevonulása katonának, majd disszidálása). Az első nagylemez sikere után Platina Turnét tartottak, amelyen fúvósokkal színesítették a hangzásvilágot. Ekkor turnézott velük először többek között Gömöry Zsolt is. 1983-ban a Pataky és Slamovits közötti ellentétek arra vezettek, hogy 1983. december 17-én búcsúkoncertet adtak. A szakítás oka, hogy míg Pataky a jól bevált zenét akarta játszani (a biztos megélhetést), addig Slamovits zeneileg többre vágyott. A gondokat tetézte, hogy harmadik nagylemezük anyagát a lemezgyár visszadobta, és egy szám kivételével (Fekete élmény) az egészet újra kellett írni (később ezek a számok a Pataky-Slamovits lemezen megjelentek).
Újrakezdés (1985–93) [szerkesztés]
Pataky 1984-ben úgy döntött, hogy újraindítja az Eddát, és nála tíz évvel fiatalabb, de profi pesti zenészekkel 1985 májusában visszatért. Így a miskolci mítosz némileg veszített erejéből. 1988-ra sikerült stabilizálni a felállást, és zeneileg is elismertebbek lettek. Ekkor jelent meg a máig legerősebbnek tartott lemez, a Változó idők. Akkoriban több szokatlan helyszínen játszottak: Lenin Kohászati Művek Acélszerkezeti csarnoka, márianosztrai börtön. 1991-ben Alapi és Pethő Kanadába ment, helyükre Kicska László (basszusgitár) és Kun Péter (gitár) került. A generációja legsikeresebb gitárosának tartott Kunt az agárdi Edda-tábor idején máig tisztázatlan körülmények között halálra gázolták, helyére újra Alapi lépett.
Ma (1993–) [szerkesztés]


Az Edda 2007-ben
Azóta gyakorlatilag stabil a felállás, mindössze a dobosposzton történt változás 1997-ben, akkor Hetényi Zoltán került Donászy Tibor helyére. 1998-ban angol nyelvű albumot dobtak piacra (Fire And Rain). Azóta két-három évente jelentkeznek új albummal. 2008 telén megjelent az első koncert-DVD-jük, 2009-ben pedig a harmincadik albumuk (Átok és áldás).
Az Edda még ma is sok helyen népszerű az országban. A legsikeresebb koncerthelyszíneik: az évekig az országos találkozó helyéül szolgáló Agárd, az elmúlt évek alatt "zarándokhellyé" váló Csesznek, valamint a már jól ismert Diósgyőri vár, és természetesen a Petőfi Csarnok.
Az Edda Művek dallamos, gazdagon hangszerelt rockdalai és balladái főként a fiatalok társadalmi és érzelmi életével, mindennapi örömeivel, problémáival foglalkoznak, főként a kétezres években játszik jelentős szerepet dalszövegeikben az aktuálpolitika. Az együttes évente közel száz alkalommal lép fel országszerte, valamint a környező országok magyarlakta területein.
Elismerések [szerkesztés]

eMeRTon-díj (1986)
Tagok [szerkesztés]

Ős-Edda [szerkesztés]
Zsiga Zoltán (ének) 1973
Fodor Attila (ének) 1973–1974 (†1999)
Darázs István (billentyűs hangszerek) 1973-74 (Griff)
Pataky Attila (ének) 1974-től
Halász József (dob) 1973–1974, 1976–1977 (†1980)
Szepcsik József (dob) 1974–1976 (†1977)
Ferenczi Zoltán (szólógitár) 1973–1977
Beély Katalin (basszusgitár) 1973–1977
Fancsik Zoltán (billentyűs hangszerek) 1974–1975
Aranyosi György (billentyűs hangszerek) 1975–1977 

Vendégzenészek [szerkesztés]
Kegye János - szaxofon, fúvós hangszerek; 1982-ben a Platina turnén vett részt először, majd ezt követően az 1983-as feloszlásig közreműködött koncerteken és stúdióban is (a 4. albumról azonban lekeverték)
Kincses György – fúvós hangszerek, 1982, Platina-turné
Gömöry Zsolt – az 1982-es Platina-turnén még fúvós hangszereken játszott, majd 1985-ben az újjáalakulás után ő lett az egyik billentyűs a koncerteken. Az 5. album megjelenése után lépett elő teljes jogú taggá.
Gay Tamás - billentyűs hangszerek; koncertek, 1983 (Barta Alfonz kilépése után)
Mirkovics Gábor – basszusgitár, 1985, koncertek, az 5. albumon is hallható, a megjelenés után teljes jogú taggá lépett elő.
Csillag Endre – gitár; már 1983-ban, Barta Alfonz távozása után felmerült a neve második gitárosként, próbáltak is vele, de végül nem csatlakozott; majd 1985-ben az 5. album megjelenését követően tért vissza, nem sokkal később teljes jogú taggá lépett elő.
Mohai Tamás – gitár; az 1985-ös újjáalakuláskor először vele próbáltak
Szénich János – gitár; 1985-ben az újjáalakuláskor egy ideig ő is játszott a koncerteken
Gellért Tibor – gitár; szintén 1985-ben közreműködött koncerteken, az 5. albumon is játszott, végül azonban nem őt válaszották. Az utóbbi években hangmérnökként tevékenykedik az Edda-koncerteken, A kör alatt a keverőpult mellett gitározik.
Tátrai Tibor – gitár; 1985-ben közreműködött a koncerteken, hallható az 5. albumon is. Nem volt tagjelölt, csak ideiglenesen vállalta.
Béres Ferenc - billentyűs hangszerek; 1985-ös koncertek, Gömöry Zsolttal együtt, az 5. albumon is hallható, a megjelenés után azonban nem őt válaszották.
Raus Ferenc - dob, ütőhangszerek; 1986, koncertek, Hirleman Bertalan távozása után
Papp Tamás - dob, ütőhangszerek, 1986, 6. album
Makovics Dénes – basszusgitár; 1991 tavasza, Pethő Gábor kilépésétől Kicska László csatlakozásáig
Korábbi tagok vendégszereplései [szerkesztés]
1983-ban a miskolci búcsúkoncerten egy-egy dal erejéig színpadra lépett Darázs István, Csapó György és Róna György
1988-ban a Petőfi Csarnokban Slamovits István és Zselencz László is játszottak (a VHS-re nem kerültek fel ezek a dalok). A gyémántlemez-átadáson rajtuk kívül Csapó György is részt vett, ő azonban nem zenélt.
1988-ban Slamovits Istvánnal készült a Pataky-Slamovits album.
1990-ben Miskolcon és a Kisstadionban a 10 éves jubileumi koncertek elején az 1974-es felállás játszott: Pataky, Beély Katalin, Ferenczi Zoltán, Fancsik Zoltán (az elhunyt Halász József helyett az aktuális felállás dobosa, Donászy játszott), majd volt egy blokkja a „Bakancsos” néven emlegetett 1978-82 közötti felállásnak is: Pataky, Slamovits, Zselencz, Barta, Csapó, mellettük vendégszerepelt Darázs István is.
1995-ben a BS-ben a 15 éves jubileumi koncerten öt dal erejéig Slamovits és Zselencz is játszottak (ebből három hallható a CD-n), egy dalban Barta is csatlakozott hozzájuk (nem került a CD-re).
2000-ben a Kisstadionban a 20 éves jubileumi koncerten a 10 évvel korábbihoz hasonlóan volt egy blokkja az 1978-82-es felállásnak, az aktuális felállás blokkjában pedig Csillag Endre és Donászy Tibor is felléptek.
2001-ben a Petőfi Csarnokban egy dal erejéig játszott Pethő Gábor.
2004-ben a „miskolci időszámítás” szerinti 30 éves jubileumi koncerten Zselencz László is játszott (az eredeti tervek szerint Fortuna László is fellépett volna, de egyéb elfoglaltságai miatt nem tudott elmenni).
2008-ban a Petőfi Csarnokban Csillag Endre pengette a gitárt a Gyere őrült és a Veled vagyok alatt.
Diszkográfia [szerkesztés]

Stúdióalbumok [szerkesztés]
1980 – Edda Művek 1.
1981 – Edda Művek 2.
1983 – Edda Művek 3.
1986 – Edda Művek 6.
1988 – Változó idők
1988 – Pataky-Slamovits
1989 – Szaga van!
1990 – Győzni fogunk
1991 – Szélvihar
1992 – Edda Művek 13.
1993 – Elveszett illúziók
1994 – Sziklaszív
1995 – Edda Blues
1997 – Edda 20.
1999 – Nekem nem kell más
2003 – Örökség
2005 – Isten az úton
2009 – Átok és áldás
2012 – Inog a világ
Kislemezek [szerkesztés]
1979 – Minden sarkon álltam már / Álom (koncertfelvétel, Budai Ifjúsági Park)
1981 – Ballagás kislemez (Kölyköd voltam / Néma völgy)
1982 – MIDEM - english promo kislemez
1986 – Pataky Attila és D. Nagy Lajos kislemez
1987 – Edda Művek 7. Előzetes kislemez
1995 – Hazatérsz (közös maxi a Mester és tanítványaival)
1999 – Ez más (Háromszor / Nekem nem kell más)
Koncertalbumok [szerkesztés]
1984 – Viszlát Edda!
1985 – Edda Művek 5.
1992 – Az Edda két arca – Koncert
1994 – Lelkünkből
1995 – 15. születésnap
Válogatásalbumok és újra felvett anyagok [szerkesztés]
1990 – Best of Edda 1980–1990
1992 – Az Edda két arca – Lyrák
1994 - Edda Karaoke
1997 – Lírák II.
1998 – Best Of Edda 1988–1998
2005 – Platina
2006 – A szerelem hullámhosszán
Angol nyelvű album [szerkesztés]
1998 – Fire And Rain
Egyéb albumok [szerkesztés]
1982 – Popmajális - Live / 1. 2. 3… Start (közös koncertalbum a P. Boxszal és a Karthagóval)
1996 – Elvarázsolt Edda-dalok (Edda-feldolgozások más előadóktól + egy új dal)
2005 – Sláger Rádió Megaparty (közös koncertalbum Hevesi Tamással, Charlie-val, a Bikinivel, a Republic-kal és az R-GO-val)
Videoklipek [szerkesztés]
Az együttesnek az alábbi dalaiból készültek videoklipjei:
Keselyű (1981)
Torony (1981)
Hűtlen (1981)
Fohász (karácsonyi szöveggel) (1987)
Lisztománia (1987)
Engedjetek saját utamon (1988)
Ég a házunk (1988)
Fohász (eredeti szöveggel) (1988)
Amikor még (1988)
Szeretem a gyerekeket (1989)
Mi vagyunk a rock (1989)
Győzni fogunk (1990)
Ördögi kör (1991)
Szélvihar (1991)
Nincs visszaút (1992)
Újra láttalak (1992)
November Rain (1992)
Szellemvilág (1992)
Ma minden más (1992)
Akitől minden szép (1993)
Elérlek egyszer (1993)
Lelkünkből (1994)
Egyedül Blues (1995)
Sziklaszív (1995)
Hazatérsz (km. Mester Tamás) (1996)
Te talán megértesz (1997)
Csak bírd ki (2005)
Ott várj rám (2011)
Dalok [szerkesztés]

Slágerek [szerkesztés]
1980: Minden sarkon álltam már
1980: Elhagyom a várost
1980: Álmodtam egy világot
1980: Álom
1980: A fémszívű
1981: Kölyköd voltam
1981: A hűtlen
1981: Néma völgy
1983: Érzés
1983: Óh, azok az éjszakák
1985: A kör
1985: Ünnep
1986: Gyere őrült
1986: Éjjel érkezem
1986: Ma még együtt
1986: Veled vagyok
1987: Fohász
1989: Mi vagyunk a rock
1988: Amikor még...
1990: Ördögi kör
1991: Szélvihar
1991: Szeretnélek boldognak látni
1991: Újra láttalak
1992: Szellemvilág (Szálljunk fel)
1992: Ma minden más
1992: Akitől minden szép
1993: Utolsó érintés
1993: Elérlek egyszer
1993: Lelkünkből
1994: Sziklaszív
1995: Egyedül Blues (Egyirányú út)
1997: Te talán megértesz
1999: Nekem nem kell más
1999: Háromszor
2003: Csak bírd ki!
2003: A világ közepén
2005: Elmondom majd
2009: Elsiratlak gyönyörű szerelem
Duettek [szerkesztés]
1986: D. Nagy Lajossal: Veled vagyok
1986: D. Nagy Lajossal: Gyere őrült
2006: Keresztes Ildikóval: Ma minden más
Filmográfia [szerkesztés]

Ballagás - a filmben több Edda-dal elhangzik, az egyik jelenet az együttes koncertjén játszódik
Egy nap rock - koncert-dokumentumfilm az 1981-ben a Hajógyári szigeten tartott fesztiválról, melyen az Edda is játszott
A pártfogolt - az egyik jelenet az együttes koncertjén játszódik az 1981-es Dorogi Rockfesztiválon a Változás című dalt adják elő
Kölyköd voltam - dokumentumfilm az 1983-as feloszlásról
Koncert tűzközelben – az 1986-ban a diósgyőri Lenin Kohászati Művekben tartott koncert felvétele, MTV adta
Edda a Petőfi Csarnokban 1988. június - VHS
Unplugged koncert - az MTV adta, hanganyaga felkerült a Lelkünkből albumra
Edda-tábor - VHS az 1994-es agárdi koncertről
15. születésnap - VHS (rövidebb anyag, mint a dupla CD)
20 éves jubileumi koncert, Kisstadion - az MTV adta két részben
Sláger Rádió Megaparty - egyéb előadókkal közös DVD a 2005-os Sláger Rádiós koncertről
Amíg él, el nem felejti - DVD a 2007-es Papp László Sportarénabeli koncertről
Edda művek - Turné 2010 - 30 év együtt Veletek-koncert DVD a 30 éves jubileumi turnéról(2011)
Könyvek az Eddáról [szerkesztés]

Riskó Géza: Edda Művek, Miskolc (Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó, 1984) ISBN 963-422-571-3
Riskó Géza: Vasrock (Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, 1987) ISBN 963-222-036-6
Pataky Attila: Bor, szex, rock and roll... és lélek (Pataky Management, 2007) ISBN 978-963-06-3463-2
Kapcsolódó együttesek [szerkesztés]

Zártosztály – 2012-ben Csillag Endre, Mirkovics Gábor és Donászy Tibor hozták létre ezt a formációt, a nyolcvanas évek közepi Edda felidézésére. A dalokat az Irigy Hónaljmirigyből ismert Sipos Péter énekli, billentyűs hangszereken Lázár Zsigmond játszik.
Hivatkozások [szerkesztés]

Edda sztori
Hivatalos oldal
Az Edda Művek dalszövegei
Startlap linkgyűjtemény
Edda Művek albumok és dalszövegek
Az EDDA Művek összes dalának teljes dalszövege
Az Edda Művek a MusicBrainzen
Kun Péter emlékoldala
Edda Művek idézezetek, koncertvideók
LEUKÉMIA Fesztivál - Segélykoncert a leukémiás betegekért
Interjú Zsöcivel

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 1
Havi: 9
Össz.: 6 336

Látogatottság növelés
Oldal: Hogyan működik a HuPont.hu weboldalszerkesztő és honlap?
Edda a mindenem - © 2008 - 2025 - krrisztinke-sajat-oldija.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »